Zdrowe czy chore? Jak określić, czy dziecko może iść do przedszkola?
Na dźwięk kaszlu każdy rodzic nadstawia uszu. To zawsze niepokojący objaw, ponieważ za chwilę słychać skargi na bolące gardło, później pojawia się temperatura i już czas umawiać dziecko na wizytę u lekarza. Zdarza się jednak, że kaszel, który usłyszeliśmy był w rzeczywistości tylko jednorazowym, niegroźnym i zupełnie naturalnym odkaszlnięciem. Pytanie brzmi – zbagatelizować czy bacznie obserwować?
Z jednej strony nie chcemy, żeby nasze potencjalnie chore dziecko zaraziło inne dzieci w placówce. Z drugiej jednak nie wiemy, czy faktycznie jest chore i czy w ogóle zaraża. Dlatego też odpowiedź na pytanie, czy posyłać następnego dnia do przedszkola, jest bardzo trudna. W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Istnieje jednak kilka zasad, których zawsze warto się trzymać przy ocenie stanu zdrowia dziecka. Oto one:
Gorączka
Gorączka (temperatura powyżej 38℃) jest wskazaniem do pozostania w domu. Po chorobie musi minąć przynajmniej doba bez gorączki, by dziecko mogło wrócić do przedszkola lub szkoły.
Kaszel i katar
Delikatnie zatkany nos czy sporadyczny kaszel nie jest powodem, by dziecko zostało w domu. Mogą to być objawy alergii. Ale jeśli śluz jest naprawdę gęsty i/lub kaszel jest częsty, głośny lub po prostu „strasznie” brzmi, dziecko powinno trafić do lekarza.
Problemy jelitowe
Jeśli dziecko ma wymioty lub biegunkę, powinno zostać w domu. Wrócić do przedszkola może najwcześniej 24 godziny po ostatnim incydencie. W przypadku silnych, intensywnych i częstych objawów należy pilnie jechać do szpitala.
Pamiętaj, że ty jako rodzic jesteś w stanie najlepiej ocenić swoje dziecko, ponieważ znasz i wiesz, jak reaguje na choroby i jak szybko się u niego rozwijają. Jeżeli niepokoisz się o zdrowie swojego dziecka lub jego stan szybko się pogarsza, jak najszybciej udaj się do lekarza.